Beskid Żywiecki i jego walory turystyczne


Beskid jest drugim co do wysokości pasmem górskim w naszym kraju, zaś  wyższym pasmem są już tylko Tatry.

Beskid

Żywiecki został uformowany ze skał fliszowych w okresie kredy, w czasie, kiedy teren Karpat Środkowych pokrywało morze. Aby ochronić choć trochę obszaru a dokładnie, choćby fragmentu tego wyjątkowego miejsca, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku stworzono Babiogórski Park Narodowy, wokół bardzo pięknej i cennej przyrodniczo Babiej Góry. Współcześnie Beskid Żywiecki to atrakcyjny turystycznie region, leżący przy granicy ze Słowacją. Do większych miast tego regionu należą;

  • Żywiec,
  • Sucha Beskidzka,
  • Maków Podhalański.

Natomiast bardzo popularne są mniejsze miejscowości, szczególnie w sezonie zimowym, a jest to Korbielów i Zawoja. W sezonie letni a szczególnie zimowym bardzo licznie przyjeżdżają tu narciarze i miłośnicy sportów zimowych latem zaś amatorzy górskich wędrówek. Latem Turyści z plecakami wchodzą szlakami na dwa atrakcyjne szczyty w tym rejonie a jest to: Pilsko (wys. 1557m drugi szczyt Beskidów) i Babią Górę (wys. 1725m).

Beskid noclegi

Beskid noclegi

Babia Góra jest masywem

górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich oraz zaliczany jest do Korony Gór Polski.

Historycznie pierwsze osady noclegowe pojawiły się na Babiej Górze w około 1807 roku  i był to obiekt o charakterze schronu dla księcia Węgier. Choć funkcjonował bardzo krótko, gdyż zniszczyła go wichura był bardzo przydatny i dobrą wskazówką do budowania kolejnych tego typu obiektów. Drugim schronem w połowie stulecia był już schron turystyczny z prawdziwego zdarzenia (tzw. Losertówka), z polecenia właściciela dóbr makowskich, Zawoi i Babiej Góry. Nazwę swoją schron nosi od naczelnikowa ówczesnego obwodu wadowickiego. Schron był kwadratem o bokach 4x4m, oraz  wybudowano go z miejscowego kamienia, z trzema oknami. Później pojawiły się pierwsze schroniska na początku XX wieku:

 

  • Schronisko na Babiej Górze – nie przetrwało do współczesnych czasów,
  • Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach (zarejestrowane jako pierwsze polskie schronisko w Beskidach Zachodnich)

 

Znalezienie noclegu poza schroniskami nie jest trudne. Rejon nastawiony jest na turystykę, więc baza noclegowa i gastronomiczna jest dobrze rozwinięta. Łatwo tu również dojechać – z Katowic czy Krakowa.

Szlaki turystyczne mają początek w wielu miejscowościach Beskidy;

  • Sól, Ujsoły, Rycerka Górna, Węgierska Górka,
  • Rajcza, Złatna, Żywiec,
  • Jabłonka, Zubrzyca Górna, Zawoja,
  • Juszczyn, Bystra,Sidzina.

W wielu z tych miejsc można zarezerwować noclegi w dobrej cenie, pokoje są przygotowane dla Turystów z kraju i zagranicy w dobrym standardzie.